Wynajem samochodów – obsesje podróżnych

wynajem autTurysta Przypadkowy: Postępowanie z mapami wykroczeń. Niektórzy podróżni mają obsesję na punkcie możliwości wypadku samochodowego podczas jazdy samochodem w Europie. Większość z nich zainspirowana filmami, wraca chwaląc się swoimi umiejętnościami na drodze i tracąc wolność autobahnu. Ci, którzy mają nieszczęście, zwykle mówią mi, że było to spowodowane ciasnym ściśnięciem w garażu. Dobrze jest jednak wiedzieć, co zrobić, jeśli uderzysz w przeszkodę na drodze.

Wypadki drogowe

Jeśli pojazd ulegnie poważnemu uszkodzeniu, należy zadzwonić na 24-godzinną linię pomocy drogowej w wypożyczalni (prawdopodobnie na naklejce na szybę przednią, na breloku kluczy i na papierze do wypożyczenia). Jeśli wypadek dotyczy innego samochodu, należy okazać drugiemu kierowcy i/lub policji prawo jazdy i ubezpieczeniową „zieloną kartę”. Wypełnij formularz Europejskiego Raportu Wypadkowego, który agencja załącza do dokumentów wynajmu aut.

Jeśli zamierzasz zgłosić roszczenie ubezpieczeniowe, powiadom ubezpieczyciela tak szybko, jak to możliwe, i złożyć raport policyjny – i uzyskać kopię tego raportu – nawet jeśli nie dotyczy to żadnych innych samochodów. Oba kroki muszą zostać podjęte w terminie określonym w polisie. Jeśli policja odmówi sporządzenia raportu („to tylko zeskanowanie”), poproś hotelarza o pomoc w wpisaniu raportu, zabierz go na posterunek policji i poproś o jego stempel. Dobrze jest zrobić zdjęcie uszkodzenia samochodu i tablicy rejestracyjnej innych pojazdów, których to dotyczy.

Opony płaskie i problemy mechaniczne

Wypożyczalnie obejmują zazwyczaj pomoc drogową lub usługi holownicze w przypadku, gdy samochód stanie się niezdatny do jazdy (czasami za opłatą). Zapytaj o tę możliwość, gdy zabierasz samochód. Numer telefonu w serwisie będzie prawdopodobnie podany w umowie najmu, na breloku lub w schowku.

Jeśli Twój samochód ma poważny problem, teoretycznie powinieneś być w stanie zamienić go na samochód zastępczy w najbliższym biurze wypożyczalni. W rzeczywistości, może to nie być tak wygodne, zwłaszcza jeśli zepsujesz się w środku niczego. Jeśli tak się stanie, zadzwoń pod numer pomocy drogowej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu… a następnie poczekaj na ciągnik siodłowy. (Jeśli wynajmowałeś samochód urządzenie poprzez konsolidator, może to być pomocne w przyspieszeniu – ale najpierw zadzwoń do pomocy drogowej). Naprawa zostanie pokryta przez wypożyczalnię, o ile jest oczywiste, że była to wina samochodu, a nie twojego.

Warto zauważyć, że spalone sprzęgła stanowią zdecydowaną większość awarii, których doświadczają (i za które płacą) amerykańscy kierowcy w Europie – łatwo jest na skrzyni biegów.

Bilety w ruchu drogowym w wynajmie aut

To, że nie było widać żadnego samochodu policyjnego, kiedy jechałeś na czerwonym świetle (lub ignorowałeś ograniczenie prędkości, wjechałeś w strefę zamkniętą, a nawet zostałeś zbyt blisko ogoniony), nie oznacza, że nie zostałeś złapany – europejskie kamery drogowe są wszędzie. Dość prawdopodobne, że nie dowiesz się o wykroczeniu aż do miesięcy później, kiedy w Twoim mailu pojawi się list i/lub na Twojej karcie kredytowej pojawi się opłata.

Prawdopodobnie nie będziesz miał szansy zaprzeczyć grzywnie. W Europie nie ma „sądów drogowych” – oczekuje się po prostu, że się opłaci. W niektórych przypadkach kara może zostać automatycznie naliczona na Twoją kartę kredytową. W innych przypadkach agencja wypożyczania samochodów może pobierać opłatę w wysokości 50$ tylko za podanie adresu władzom lokalnym.

Oczywiście, wielu najemców po prostu ignoruje wszelkie zawiadomienia pojawiające się miesiące po ich podróży. To zrozumiałe – zapłacenie kary może nie być aż tak proste i nie jest tak, jakby Interpol był na ogonie. Pamiętaj jednak, że bezpłatny bilet może towarzyszyć Ci przez wiele lat i prawdopodobnie będziesz zmuszony zapłacić go następnym razem, gdy wynajmiesz samochód w Europie (zwłaszcza jeśli jest w tym samym kraju).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wynajem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.